ابزار دقیق

یو پی اس چیست؟ چرا به دستگاه منبع تغذیه بدون وقفه نیاز داریم!

قیمت خرید انواع یو پی اس ها

منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) چگونه کار می کند؟

یو پی اس مخفف Uninterruptable Power Supply به معنی منبع تغذیه پایدار می‌باشد. یو پی اس (UPS) یک تجهیز بسیار مهم و حیاتی برای بسیای از تجهیزات الکترونیکی می‌باشد. منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) که به عنوان پشتیبان باتری شناخته می‌شود. در صورت خرابی منبع تغذیه منظم یا افت ولتاژ تا حد غیرقابل قبول، UPS، برق پشتیبان را تأمین می‌کند.

یو پی اس یا منبع برق دائمی از جمله پر کاربردترین وسایل برقی جانبی و کمکی است. یک دستگاه یو پی اس به زبان ساده وسیله ای برای ذخیره انرژی برق بمنظور استفاده از آن در مواقع قطع برق است.

اکثر UPS های ساخته شده در جهان از نوع متناوب-متناب می‌باشند. یعنی برق متناوب شهر را گرفته و تبدیل به برق مستقیم با ولتاژ مناسب 12 ولت می‌کند. به صورت انرژی شیمیایی در باتری ذخیره می‌کند و سپس مجددا انرژی را از باتری گرفته و در دستگاهی بنام اینورتر به برق متناوب تبدیل می‌کند.

 

منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) چگونه کار می کند؟ یو پی اس چیست-قیمتخرید انواع یو پی اس ها

دربازار تجهیزات اندازه گیری و پایش مگاتجهیز می‌توانید قیمت خرید انواع مختلف یو پی اس ها را مشاهد کنید و همچنین با کاربرد آنها در صنایع مختلف آشنا شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره منبع تغذیه بدون وقفه (ups) تا پایان مقاله همراه ما باشید.

در این مقاله به همه سوالات شما درباره باتری های یو پی اس پاسخ داده می‌شود:

 1. چرا ما به منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) نیاز داریم؟
 2. انواع مختلف یو پی اس چیست؟
 3. یو پی اس Standby چیست؟
 4. یو پی اس line interactive چیست؟
 5. یو پی اس double-conversion (online) چیست؟
 6. کاربرد منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) چیست؟
 7. چه تفاوتی بین یو پی اس آنلاین و یو پی اس آفلاین و جود دارد؟
 8. یو پی اس از چه چیزی محافظت می کند؟
 9. چه وسایلی را نمی‌توان به سیستم یو پی اس وصل کرد؟
 10. موارد مصرف یو پی اس آنلاین با خروجی DC

چرا ما به منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) نیاز داریم؟

سیستم های UPS یا همان دستگاه‌های تأمین برق اضطراری، به یک بخش ضروری از زندگی ما تبدیل شده است. امروزه بدلیل استفاده از صنعت الکترونیک در زندگی روزمره ما، و با توجه به این که وسایل الکترونیکی ما نیازمند کارکرد شبانه روزی با ولتاژ ورودی ثابت هستند.

متاسفانه این روزها شاهد قطعی روزانه برق در شهرهای مختلف کشور هستیم. این موضوع باعث شده که هموطنان ما در جایجای کشور با مشکلات عدیده ای مواجه شوند. این مشکلات می‌تواند باعث خاموشی سیستم سرور مراکز حساس یا خرابی یک وسیله الکترونیکی خانگی شود.

گاها خاموشی کوتاه مدت یه سیستم می‌تواند هزینه گزافی برای ما داشته باشد. راه حل این مشکل استفاده از دستگاه های یو پی اس ups می‌باشد. با استفاده از این دستگاه های تکنولوژیکی، که امروزه بسیار محبوب هستند، محصولات الکتریکی به طور دائم حفاظت می شوند.

 

یو پی اس چیست؟ چرا ما به منبع تغذیه پایدار نیاز داریم؟

 

سه عملکرد اساسی وجود دارد که اساساً انجام می دهد:

 • از آسیب زدن به دستگاه‌ها یا تجهیزات ناشی از اضافه جریان و افزایش ولتاژ جلوگیری می‌کند. بسیاری از مدل‌های UPS نیز به طور مداوم توان ورودی را تنظیم می‌کنند.
 • ضمن جلوگیری از خرابی، در دسترس بودن شبکه و سایر برنامه‌ها را تضمین می‌کند. هنگامی که همراه با ژنراتورهای برق استفاده می‌شود، اطمینان حاصل کنید که در صورت قطع برق زمان کافی برای روشن شدن دارند.
 • از آسیب دیدن و از بین رفتن اطلاعات جلوگیری کنید. در واقع، بدون UPS، داده‌های ذخیره شده بر روی دستگاه‌های شما در صورت خاموشی ناگهانی برق ممکن است خراب شوند یا بطور کامل نابود شوند.

انواع تجهیزات انرژی از جمله کنتورهای توربینی  و لوازم جانبی این کنتورها را می‌توانید به راحتی از بازار تجهیزات اندازه گیری و پایش مگاتجهیر خریداری کنید.

انواع مختلف یو پی اس چیست؟

با داشتن سه نوع اصلی منبع تغذیه بدون وقفه، سیستم های UPS در دسترس هستند تا طیف کاملی از برنامه ها را در خود جای دهند. آنها نیازهای شرکتها و مصرف کننده‌ها را برآورده می‌کنند. یو پی اس آماده به کار یک واحد آفلاین است که می‌تواند خرابی برق را تشخیص داده و به طور خودکار به باتری تغذیه سوئیچ کند.

 

 یو پی اس چیست؟انواع مختلف یو پی اس چیست؟

 

دو دسته دیگر UPS دستگاه‌های Line Interactive و Online هستند که گزینه آنلاین گران‌تر است. در صورت عدم دسترسی به برق، هر نوع UPS دستگاه‌های شبکه را فعال نگه می‌دارد. ویژگی‌ها، مانند اندازه‌گیری برق، با توجه به مدل متفاوت است.

توپولوژی‌های مختلف UPS سطح خاصی از حفاظت از قدرت را فراهم می‌کنند.

انواع توپولوژی:

 1. Standby
 2.  line interactive
 3. double-conversion

یو پی اس Standby چیست؟

 

یو پی اس Standby یک منبع تغذیه بدون وقفه است که در مدت زمان قطع برق، برق کوتاه مدت باتری را تأمین می‌کند. یو پی اس Standby در صورت بروز مشکلات متداول برق مانند خاموشی، افت ولتاژ یا افزایش ولتاژ، به برق پشتیبان باتری متصل می‌شود. هنگامی که برق ورودی به زیر سطح ولتاژ ایمن می‌رسد یا به بالاتر از حد می‌رسد، UPS به برق باتری DC تبدیل می‌شود. سپس آن را به برق متناوب تبدیل می‌کند تا تجهیزات متصل را اجرا کند.
این مدل‌ها برای لوازم الکترونیکی مصرفی، رایانه‌های سطح پایین، سیستم‌های POS، سیستم‌های امنیتی و سایر تجهیزات اساسی الکترونیکی طراحی شده‌اند.

یو پی اس line interactive چیست؟

 

یو پی اس چیست؟ یو پی اس line interactive چیست؟

یو پی اس line interactive دارای فناوری است که به شما امکان می دهد نوسانات جزئی برق (زیر ولتاژ و ولتاژهای بالاتر) را بدون سوئیچ به باتری اصلاح کند. این نوع UPS دارای یک ترانسفورماتور خودکار است که ولتاژهای پایین و ولتاژهای بیش از حد را بدون نیاز به سوئیچ باتری تنظیم می کند.
مدل‌های یو پی اس Line interactive کیفیت و حساسیت بسیار بالایی دارند و برای دستگاه‌های بسیار حساس آزمایشگاهی، نظامی و… به کار می‌روند. بازده این یو پی اس‌ها نسبت به سایر انواع یو پی اس به صورت قابل ملاحظه‌ای کمتر و مصرف داخلی آن‌ها بسته به انواع ان بین پنج تا ده برابر سایر مدل‌هاست.

این مدل یو پی اس‌ها علاوه بر مصرف برق قابل توجه، به دلیل تولید حرارت داخلی چند برابری که باعث کاهش عمر خازن‌های الکترولیت و نیز فن‌های دستگاه به دلیل کارکرد عمدتاً مداوم آن‌ها می‌شود، معمولاً نسبت به مدل‌های دیگر از عمر کوتاه تری برخوردارند.

یو پی اس double-conversion (online) چیست؟

یو پی اس double-conversion (online) چیست؟

یو پی اس double-conversion (online) بدون در نظر گرفتن شرایط برق ورودی، یک قدرت ثابت و تقریباً کامل را فراهم می‌کند. این UPS برق ورودی AC را به DC تبدیل کرده و سپس به AC تبدیل می‌کند.
این نوع یو پی اس برای محافظت از تجهیزات مهم IT، مراکز داده ها، سرورهای پیشرفته، تاسیسات مخابراتی بزرگ و برنامه‌های ذخیره سازی و تجهیزات پیشرفته شبکه از آسیب ناشی از قطع برق، افت ولتاژ، ولتاژ بیش از حد ولتاژ، افزایش ولتاژ، نویز فرکانس، تغییر فرکانس یا امواج هارمونیک مناسب می‌باشد.

کاربرد منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) چیست؟

 •  تامین برق اضطراری با UPS

 • حذف اضافه ولتاژ با ups

افزایش شدید ولتاژ بر اثر رعد و برق و عمل تعویض در شبکه برق به وجود می‌آید و در اثر آن ممکن است که ولتاژ بصورت کاملا غیرعادی تا چندین برابر ولتاژ شبکه بالا رود. معمولا در یو پی‌ اس‌ ها، انواع مدارها برای حفاظت قرار داده می‌شود تا انرژی تولید شده در اثر این افزایش را حذف کرده و از آسیب آن به تجهیزات پیشگیری شود.

 • حذف اثر کاهش مداوم یا لحظه‌ای ولتاژ ورودی با UPS

این عامل بصورت معمول بر اثر پیاده سازی بارهای الکتروموتور در شبکه برق به وجود آمده و باعث از کار افتادن و نهایتا راه اندازی مجدد سیستم‌های کامپیوتری و یا قفل‌کردن صفحه‌کلید می‌شود.
وقتی چنین پدیده‌ای در شبکه برق ایجاد شود، یو پی‌ اس به مدت چند لحظه عمل کرده و توان مصرفی تجهیزات را از باتری تامین و پس از رفع اشکالات برق، به وضعیت عادی خود باز می گردد.

 • حذف نویز تزریق شده به خط با UPS

قسمتی به نام فیلتر در ups تعبیه شده که وظیفه‌ آن حذف تداخلات مغناطیسی و نویزها و جلوگیری از نفوذ آن‌ها به تجهیزات متصل به یو پی اس است.

چه تفاوتی بین یو پی اس آنلاین و یو پی اس آفلاین وجود دارد؟

در یو پی اس آفلاین از مسیر by pass برای مصرف کننده انرژی انتقال داده می‌شود. یعنی برق شهری مستقیم به سیستم‌ها و وسایل مصرفی وصل می‌شود و اگر به هر دلیل قطع یا نویز در برق شهری باشد به صورت مسقیم وارد وسایل مصرف کننده می‌شود ولی با وجود این که در by pass، ترانس گنجانده شده است تا حدودی افزایش و کاهش ولتاژ را جبران می‌کند.
عملکرد یو پی اس آنلاین این چنین است که برق شهری ac بعد از انتقال به دستگاه یو پی اس توسط رکتیفایر تبدیل به برق dc یا متناوب می‌شود که این کار باعث می‌شود تا انرژی شارژر و اینورتر تامین گردد.

یو پی اس از چه چیزی محافظت می‌کند؟

این دستگاه نه تنها در زمان قطع برق می تواند برق تجهیزات شما را با استفاده از برق ذخیره شده در باتری یو پی اس تامین کند، بلکه حتی در زمان وصل بودن برق شهر نیز محافظت از تجهیزات شما را در برابر مشکلات موجود در برق شهربه عمل می آورد.

لازم به یاد آوری است تکرار نوسانات برق حتی به مقدار جزئی نیزمی تواند دردراز مدت باعث صدمات جدی به تجهیزات الکترونیکی حساس شما شود. انتخاب صحیح یو پی اس نه تنها باعث صرفه جویی در بودجه شما می‌شود بلکه عمر تجهیزات الکترونیکی شما را تضمین می کند. اندازه و طراحی یو پی اس تعیین می کند که چه مدت برق تأمین کند

چهار مشکل اصلی وجود دارد که می‌تواند منبع برق شما باشد و با استفاده صحیح از سیستم یو پی اس می‌توانید از آن محافظت کنید. این چهار مشکل عبارتند از:

 • Power Surges

 • ولتاژ بیش از حد

 • Undervoltage

 •  قطع برق

چه وسایلی را نمی‌توان به سیستم یو پی اس وصل کرد؟

 • لامپ‌های فلورسنت یا لامپ‌های گازی
 • موتورها و کمپرسورها
 • دستگاه‌های تهویه مطبوع
 • پرینترهای لیزری

از جمله وسایلی هستند که به سیستم یو پی اس نباید متصل شوند.

موارد مصرف یو پی اس آنلاین با خروجی DC

 • دوربین‌های مدار بسته
 • سیستم های WIFI
 • ADSL و روتر
 • تجهیزات شبکه و مخابراتی
 • کلیه مصرف کنندگان DC

کلام آخر

به لطف منبع تغذیه بدون وقفه، کاربران کاملاً تحت تأثیر قطع برق قرار نمی‌گیرند و می‌توانند بدون وقفه کار خود را ادامه دهند. محصولات فنی ممکن است به دلیل افت ناگهانی و بالا رفتن جریان‌های الکتریکی، آسیب ببینند. UPS ها، این مشکل را کاملاً برطرف کرده اند. دستگاه های UPS همچنین از محصولات فن آوری در برابر عدم تعادل ولتاژ محافظت می‌کنند.


لینک های مرتبط

کنتور هوشمند آب چیست؟

سیستم اندازه گیری هوشمند چیست؟

فلومتر چیست؟


لطفا در قسمت ثبت دیدگاه سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید. تیم مگاتجهیز در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *